Şirketler / Poliport

  • slide-01
  • slide-01
  • slide-01

POLİPORT KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Poliport, Kocaeli Körfez Bölgesi’nin Lider Bağımsız Kimyasal Depolama Terminallerindendir.

Poliport, Polisan Holding tesislerinin yer aldığı Dilovası'nda dökme sıvı depolama hizmetleri vermek amacı ile 1971 yılında kurulmuștur. Poliport, rıhtım, iskele, dolgu ve depolama tesisleri ile Anadolu yakasında İstanbul'a en yakın ve en büyük liman komplekslerinden biridir.

Poliport, Türkiye’de tamamen 3. partilere ait ürünlere, depolama ve elleçleme hizmeti veren, mal alım satımı yapmayan bağımsız sıvı ve kimyasal depolama terminalidir. Kocaeli Körfez Bölgesi’ndeki 35 limandan sadece 9’u (Poliport, Solventaş, Limaş, Efesan, Evyap, Yılport, Rota, Safi, Autoport) 3. partilere hizmet vermektedir.

content-image

DÖKME SIVI DEPOLAMA HİZMETLERİ: Sıvı depolama terminalindeki, 250 metre uzunluğu, 12 metre genișliği ve 10,5 - 13,5 metre su derinliği olan sıvı yük iskelesinde 40.000 DWT'a kadar olan 4 gemiye aynı anda hizmet verilebilmektedir. Terminalin, 100 m³ ile 9.300 m³ arasında değișen kapasitelerdeki 178 adet çelik veya paslanmaz çelikten inșa edilmiș depolama tankı bulunmaktadır. Depolanan ürünün özelliğine göre tanklarda ısıtma, epoksi kaplama, azot örtüsü, gaz dönüș devresi gibi spesifik özellikler de bulunmaktadır. Ürün transferleri, saha içindeki değișik ebatlardaki tanklardan dört adet iskele manifolduna gelen 40 adet ürün transfer hattı ile gerçekleștirilmektedir. Özel ürünlerin yükleme/boșaltma ișlemleri için gaz geri dönüș hatları ve scrubber sistemleri kullanılmaktadır.

Terminalin yıllık elleçleme kapasitesi: 2,5 milyon ton

2020 Yılsonu Dökme sıvı depolama kapasitesi: 271.000 m³

KURU YÜK & GENEL KARGO HİZMETLERİ: Kuru yük limanının, rıhtım ve iskelelerinin uzunluğu 730 metre, genișliği 40 metredir. Limanda 100.000 dwt gemilere kesintisiz hizmet verilebilmektedir. Yanı sıra, tahmil-tahliye ișlemleri için kaldırma kapasiteleri 6 ton ile 124 ton arasında değișen 6 adet elektrikli vinç, muhtelif kapasitelerde loder ve forkliftler ile çeșitli yükler için kaldırma atașmanları bulunmaktadır. 12 - 24 metre arasında değișen su derinlikleri ile aynı anda 6 gemiye hizmet verme imkanına sahiptir. Poliport’un, yılda 1.500 gemiye hizmet sunma kapasitesi vardır.

Kuru Yük Elleçleme Kapasitesi: 5 milyon ton

ANTREPO HİZMETLERİ: Antrepolarda, yanıcı ürünlerin yanında, her türlü paketlenmiş ve paketlenmemiş, alaşımlı, alaşımsız tehlikeli madde ile metal ve maden ürünleri gibi genel kargo ürünlerini de içeren çok çeșitli malzemeler depolanmaktadır. Terminal gümrüklü saha olup ithalat ve her türlü transit ticaret uygulaması için uygundur. A Tipi Genel Antrepolarda, internet sitesi üzerinden ürünlerin stok ve teslimat takip imkanı sağlanmaktadır.

Antrepo hizmetleri, açık ve kapalı toplam 40.430 m² alanda sürdürülmektedir.