Şirketler / Polisan Tarım

  • slide-01
  • slide-01
  • slide-01
  • slide-01

POLİSAN TARIMSAL ÜRETİM SANAYİ ve TİCARET A.Ş.

Polisan Tarım, 10.000 Dönüm Arazi Üzerinde Türkiye’nin En Büyük Ceviz Bahçelerini Tesis Etmeyi Hedeflemektedir.

Son yıllarda hem tarım, hem de hayvancılık sektörüne büyük yatırımlar yapılmaya bașlanan ülkemizin elverișli coğrafyasına rağmen, ithalat yelpazesinde önemli miktarda tarım ürününün de bulunduğunu tespit eden Polisan Holding 2010 yılında tarım sektörüne yatırım yapmaya karar vermiștir. Bu kapsamda, temelleri atılan Polisan Tarımsal Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ș. (Polisan Tarım)’ın faaliyet konusu; her nevi bitkiyi ekmek, her türlü organik, doğal ürünü üretmek, almak, satmak, her türlü tarımsal üründen yaș veya kurutulmuș gıdalar elde etmek, her nevi hayvan üretimini ve yetiștirilmesini sağlamak, tarımla ilgili her türlü konuda teknoloji, danıșmanlık hizmeti sağlayıp, proje ve yatırımları kontrol etmektir. Polisan Tarım, öncelikle arazi hazırlanma süreçlerini tamamlayarak, iyi tarım uygulamaları çerçevesinde üretim yapmayı hedeflemektedir.

Polisan Tarım 2011 yılında Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü'nden Fidan Üretici Belgesi alarak, Polisan Holding’e ait fidanlık alanlarında ceviz fidanları yetiștirmiștir.

CEVİZ

Ülkemizin en büyük kapama ceviz bahçelerini kurmak için çalışmalarına devam eden Polisan Tarım, damla sulama sistemli, modern tarımsal teknolojilerin uygulandığı (makineli hasat, kurutma vb) örnek bahçelerde üretim yapmayı, kapama ceviz bahçeleri ile tarım alanında da önderlik etmeyi ve endüstriyel boyutta üretim yaparak Türkiye ekonomisine katma değer sağlamayı hedeflemektedir. Polisan Tarım, Balıkesir’de toplamda 10.000 dönümlük sahada plantasyon kurmayı hedeflemektedir. Șu ana kadar Balıkesir’de yaklașık 4,4 milyon metrekare tarım arazisi satın alınmıș olup, ceviz plantasyon çalışmaları sürmektedir.

ZEYTİN

Polisan Tarım, önceki yıllarda alınan, Karacasu’daki 2,5 milyon metrekarelik arazide zeytin üretimi yapmayı hedeflenmekte ve bu amaçla arazi hazırlıklarına devam etmektedir.

ŞEKER OTU (STEVIA)


Polisan Tarım;

  • Ülkemizdeki şeker tüketimine bağlı hastalıkların hızla artması karşısında alternatif ve sağlıklı bir çözüm olarak Stevia tarımının ülkemizde yaygınlaştırılması ve tanıtılması,
  • Stevia tarımında kullanılabilecek yüksek oranda faydalı glikozit içeren % 100 yerli bir çeşit geliştirilmesi ve tescili,
  • Stevia işleyen tüm taraflara içeriği tescilli ve kaliteli hammadde kaynağı sağlanması amacı ile 2016 yılından bu yana Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile ıslah çalışmaları yürütmektedir.16 Nisan 2019 itibarıyla tasfiye sürecinde.