TR EN

2000 yılında kurulan Polisan Holding A.Ş., sermayesine ve yönetimine katıldığı şirketler arasında koordinasyonu sağlamak, sevk ve idare edilmelerini temin etmek, planlama, pazarlama, mali işler, finansman ve fon yönetimi, hukuk, insan kaynakları, bilgi işlem alanlarında gelişmiş tekniklerle çalışmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş olup faaliyetlerini bu yönde sürdürmektedir.

Türkiye’nin köklü grup şirketlerinden Polisan Holding’in temelleri 1956 yılına kadar uzanıyor. 1942 yılında Malatya’dan İstanbul’a göç eden Bitlis Ailesi, ticarete atıldı ve 1956 yılında Şark Mensucat Fabrikasını kurarak tekstil işi yapmaya başladılar. 

Baba Ahmet Faik Bitlis’in 1960 yılında vefatı ile Necmettin ve Şemsettin Bitlis kardeşlerin ticaretteki etkinliği iyice arttı. Girişimci ruh ile birleştirdiği birçok hayali bulunan Necmettin Bitlis’in Kağıthane’de bulunan Şark Mensucat Fabrikası’nın yanındaki boş araziyi alması ise bugünkü Polisan Holding’in doğuşuna giden yolu açtı.

Türkiye’nin önemli ihtiyaçlarından birine cevap vermek üzere 1964 yılında Polivinil Asetat Kimyevi Maddeler Sanayi A.Ş. kuruldu ve ismi 1967 yılında Polisan Kimya olarak değiştirildi. Sektörün önünü açan ve birçok ilke imza atan Polisan Kimya, Holding’in ilk iştiraki ve Necmettin Bitlis’in hayata geçirdiği önemli hayallerinden biri oldu.

Artan talebe cevap verebilmek ve hammaddeye ulaşımı kolaylaştırmak için üretim tesisini Kağıthane’den Dilovası’na taşıma kararı alan Polisan Holding Kurucusu Necmettin Bitlis, sonrasında liman işletmeciliği alanında da yatırım eksikliği bulunduğunu gözlemledi. Bunun üzerine kuru yük ile dökme sıvı depolama ve elleçleme iş koluna da giriş yapıldı ve 1971 yılında Kocaeli Körfez Bölgesi’nde liman işletmeciliği iştiraki olan Poliport kuruldu. Holding, 1985 yılında da boya iş koluna yatırım yaparak faaliyet alanlarını genişletti.

Kimya, liman işletmeciliği ve boya sektörlerine yönelik yatırımları tek yapı altında toplamak, şirketler arasında koordinasyonu sağlamak, sevk ve idare edilmelerini temin etmek için 2000 yılında Polisan Holding A.Ş. adı altında üst bir yapılanmaya gidildi. Polisan Holding, 2006 yılında gayrimenkul sektörüne yönelik yatırımlarda bulunmak için yeni bir şirketi daha bünyesine dahil ederken, globalde de önemli iş ortaklıkları ve yatırımlara gitti.

Kimya sektörünün dünyadaki önemli markalarından Dow Chemical ile ortaklığı bulunan Polisan Holding, boya tarafında ise Kansai Point ile 2016 yılında %50 ortaklık geliştirdi. Polisan Holding’in Yunanistan’daki iştiraki Polisan Hellas, 2013 yılından hizmete girdi ve halihazırda Balkanların tek granül pet üreticisi durumunda bulunmakta.

1990’lı yıllardan itibaren oğullarıyla birlikte şirketi yöneten Polisan Holding Kurucusu Necmettin Bitlis’in “Her şey hayal etmekle başlar. Ancak bu da yetmez, hayallerinizi kafanızda tecessüm ettirebiliyorsanız o işi gerçekleştirebilirsiniz.” sözü bugün Polisan’a yol göstermeye devam ediyor.

İnsana ve fikre değer veren, doğaya saygılı ve Türkiye’ye daha fazla katkı sunma hedefiyle sürekli inovasyona yatırım yapan Polisan Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Necmettin Bitlis’in vefatından sonra oğlu Mehmet Emin Bitlis devr aldı.

Genel Merkezi İstanbul Küçükyalı’da bulunan Polisan Holding’in Türkiye’de ki tüm iştiraklerine bağlı üretim ve operasyon tesisleri Kocaeli Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor.

Grup Şirketleri:
  • Polisan Kimya Sanayii A.Ş. / Türkiye
  • Poliport Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. / Türkiye
  • Polisan Yapıkim Yapı Kimyasalları Sanayi ve Ticaret A.Ş. / Türkiye
  • Polisan Hellas SA / Yunanistan

 

İş Ortaklıkları:
  • Polisan Kansai Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

İştirak:
  • Rohm and Haas Kimyasal Ürünler Üretim Dağıtım ve Ticaret A.Ş.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Holding Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.