Şirketler / Polisan Kansai Boya

 • slide-01
 • slide-01
 • slide-01
 • slide-01

POLİSAN KANSAİ BOYA SAN. VE TİC. A.Ş.

Türkiye Dekoratif Boya Liderliğinden Global Bir Marka Olmaya Uzanan Yol…
DÜNYANIN İLK 10 BOYA ÜRETİCİSİNDEN KANSAİ PAİNT İLE ORTAKLIK...

1985 yılında 10.000 ton/yıl kapasite ile boya üretimine başlayan Polisan Boya, Türkiye’deki liderlik konumunu yurtdışına taşıma ve yabancı coğrafyalarda kuvvetlenme stratejisi kapsamında, 21 Aralık 2016 itibarıyla hisselerinin %50’sini dünya boya devi Japon Kansai Paint’e devrettikten sonra, faaliyetlerini Polisan Kansai Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak sürdürmeye başlamıştır.

Türkiye Boya Pazarının genel yapısına benzer şekilde, Polisan Kansai Boya’nın da üretim ve satışının büyük çoğunluğunu dekoratif boya (inşaat boyaları) grubu oluşturmaktadır. Şirketin ana faaliyet alanını, inşaat ve yalıtım işlerinde kullanılan boyalar, özel amaçlı ve yardımcı ürünler, yalıtım malzemeleri, tiner, macun ve yaygın dağıtım kanalını kullanarak özellikle boyacılar için sunduğu fırça, rulo, sprey, maskeleme bandı, el aletleri ve yapı kimyasalları gibi yan ürün grupları oluşturmaktadır. Polisan Kansai Boya, deniz, mobilya ve endüstriyel alandaki potansiyeli de değerlendirmek üzere, bu kategorilerde boya, vernik, astar, kaplama gibi ürünlerin üretim ve satışını da gerçekleştirmektedir.

Polisan Kansai Boya Exelans Enerji Ürünleri, Yalıtım Pazarında Paket Satış Liderlerindendir. Polisan Kansai Boya büyüyen Türkiye Yalıtım Sektörü’nde 2007 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Polisan Kansai Boya Polisan Yalıtım Sistemleri, Türkiye’de ısıl kazanç ve kayıpların engellenmesi için, duvar, çatı, temellerde kullanılan levhalar gibi ısı yalıtım malzemeleri içermektedir. Polisan Kansai Boya yetkili bayilerinden alınabilen Polisan Yalıtım Sistemleri 4 farklı paketten (EPS, XPS, Taş Yünü, Karbonlu EPS) oluşur.

Türkiye pazarında, en yaygın satış kanalı, en iyi kalite ve hizmet ve yüksek marka bilinirliği ile ödenene değer algısını oluşturan Polisan Kansai Boya, boyanın sadece renkten ibaret olmadığı ilkesini benimsemiştir. Bu doğrultuda şirketin farklılaştırma stratejisinde ürün, satış kanalı, hizmet ve kalitede mükemmeliyet önemli rol oynar. İnovatif ürünler sunarak rekabetten farklılaşırken, daha yüksek gelir yaratma kabiliyeti, satış kanalında sektörde ilk olan uygulamalar ile maliyet kontrolünü ve yüksek karlılığı, müşterileri ve iş ortakları için en iyi hizmeti, yüksek kalite standartları ile global pazarlarda güçlü marka algısını sağlamaktır.

DÜNYA ÇAPINDA İLK’LERE İMZA ATAR

Dünyada İlk Defa Tescil Ettirilen “Home Cosmetics” – Evimin Kozmetiği Konsepti

Polisan Kansai Boya, “Boya değil, ev kozmetik ürünleri üretir” yaklaşımı ile boyanın sadece renkten ibaret olmadığını, bakım ve koruma gibi sağladığı fonksiyonel faydalarının yanı sıra mekanlara estetik kazandırdığını vurgular. Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren dünyada tescillediği “Home Cosmetics” kavramı ile dünyaya “Ev Kozmetiği” konseptini tanıştıran ilk firmadır. Polisan Kansai Boya, mağazalarının ve ürün ambalajlarının dizaynında olduğu gibi, ürün çeşitlemesinde de rekabetten farklı olarak yaratıcı ürünler ile kadın tüketicilerin tercih noktası olmayı başarmıştır.

İnovatif Ürünler

Polisan Kansai Boya’yı rekabetten ayıran en önemli unsurlardan birisi de, çevreye saygılı, tüketici konforunu hedefleyen, tüketicinin bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayan, kaliteli, standartlara uyumlu, rekabette fark yaratan ve müşterilerin ödediği paraya değer ürünler üretme odaklı AR-GE stratejisidir. Polisan Kansai Boya’nın, sektörde öncü olarak pazara sunduğu ve sektörden pay kazanmasında da önemli katkıda bulunan başlıca üstün özellikli ürünleri şunlardır:

 • Antikarbonizasyon özellikli dış cephe boyası EXELANS TURBO FLEX C1
 • Türkiye’nin ilk su bazlı “yağlı boyası” X1 ANTI AGING KOKUSUZ PARLAK
 • 7 özellikli iç cephe boyası ELEGANS
 • 9 özellikli dış cephe boyası EXELANS
 • Su bazlı yol boyası POLİROAD
 • Ahşap koruyucu sprey verniği WOOD&WOOD
 • Plastik yüzey sprey boyası
 • Dünyanın ilk su bazlı metal boyası POLİMETAL

Sürekli Gelişen Ürün Grubu

En güncel ürün lansmanı olarak; Türk-Japon Ortaklığı Polisan Kansai Boya, dünyanın lider Kimya firması ve Polisan Holding’in ortağı olan Amerikan menşeili Dow Chemical’ın bilimsel tecrübesinin katkılarıyla mimari kaplama kategorisinde çığır açacak yeni ürünleri pazara sunmaktadır.

Türkiye’deki En Yaygın Satış Kanalı – 6.000 Satış Noktası

Polisan Kansai Boya, kaliteli ürün portföyünü boyacılar ve son kullanıcılara en hızlı şekilde sunmak amacıyla Türkiye çapında yaygın bir satış ağı oluşturmuştur.

3.200 noktada Su Bazlı Renklendirme Sistemi “Mix Center” ile Fabrika Kalitesinde Üretim

Polisan Kansai Boya, sektöre 2000 yılında tanıttığı Su Bazlı Mix Sistemini, AR-GE’si, teknolojik alt yapısı ve inovatif yaklaşımı ile 2008 yılında sektörün en gelişmiş ve Türkiye’nin ilk su bazlı yeni nesil Mix Sistemi olarak geliştirmiştir. Her biri entegre fabrika yatırımı değerinde olan ve 3.200 satış noktasında konuşlandırılan yeni nesil Mix Sistem renklendirme makineleri ve Modüla Sistem sayesinde Polisan Kansai Boya satış noktaları birer "Üretim Merkezi" haline dönüşmektedir.

Dünya Standartlarında Yeni Üretim ve Depolama Tesisi

Polisan Kansai Boya’nın, Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 142.000 metrekarelik arsası üzerinde 2016 yılında başlayan boya üretim ve depolama tesisi yatırımı 2018 yılının Haziran ayında tamamlanmıştır. 1985 yılında 10.000 ton/yıl kapasite ile boya üretimine başlayan Polisan Kansai Boya’nın, taşındığı eski boya tesisindeki kapasitesi 3 vardiyada 180.000 ton/yıl idi. Uluslararası Standartlarda inşa edilmiş, tam otomasyon yeni tesiste, yıllık üretim kapasitesi üçe katlanarak, tek vardiyada 180.000 ton/yıl’a çıkmıştır. Günde 3 vardiya çalışma esnekliği ile, yeni tesiste yıllık üretim kapasitesi, ekstra yatırım maliyeti üstlenmeden yılda 540.000 tona kadar çıkabilecektir ki; bu hacim, Türkiye’de toplam dekoratif pazar büyüklüğü kadardır. Yeni tesisler sürdürülebilirlik alanında pazarın dönüşümüne öncülük etmek üzere “Yeşil Bina Sertifikası” alacak şekilde tasarlanmıştır. Global standartlarda, tam otomasyon bu tesis Polisan’ın Japon ortağı Kansai Paint tarafında bölgesel bir üretim üssü olarak konumlandırılmaktadır. Bu sayede Polisan Kansai Boya global bir marka olma hedefine bir adım daha yaklaşmış bulunmaktadır.

Üretim, Hizmet ve Marka İçin Kalite Belgeleri

2008 yılında dünyaya “Home Cosmetics” kavramını tanıtan Polisan Kansai Boya, ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 10002 ve ISO 50001 sertifikalarına sahip olması dolayısıyla dünya standartlarında üretim yapmaktadır. Ekonomi Bakanlığı tarafından Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması ve Türk malı imajının yerleştirilmesi amacıyla başlatılan TURQUALITY® Destek Programına 19 Haziran 2014 itibarıyla ‘POLİSAN‘ markası altında dahil edilmesi de, ürünlerinin tasarımından raftaki satışına kadar kaliteyi ve özeni tanımlayan bir garantör olmuştur. Polisan Kansai Boya, 2015 yılında AR-GE’si tarafından geliştirilen Exelans Macro, Elegans Extra Yarı Mat, Natura Ambians ve Natura A1 Silikonlu ürünleri ile Çevresel Ürün Beyanı (EPD – Environmental Product Declaration) Sertifikası alan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın üçüncü şirketidir. Uluslararası Standartlarda inşa edilmiş EN 1090-2 sertifikasına uygun, çevreci ve enerji verimliliği yüksek yeni boya üretim tesisi için Leed Gold sertifika başvusu yapılmıştır. Tesis, Türkiye’nin ilk Leed Gold sertifikasına sahip boya fabrikası olacaktır.