TR EN

Tayfun Bayazıt

Yönetim Kurulu Başkanı


S. Illinois Üniversitesi Makine Mühendisliği Lisans eğitimi sonrası Columbia Üniversitesi’nden Finans ve Uluslararası İlişkiler dallarında Yüksek Lisans (MBA-1983) derecesi alan Bayazıt, bankacılık kariyerine Citibank’ta başladı. Daha sonra 13 yıl Çukurova Grubu bünyesinde Yapı Kredi (Genel Müdür Başyardımcısı), İnterbank (Genel Müdür) ve Banque de Commerce et de Placement S.A. İsviçre’de (CEO) üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 1999 yılında Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Dışbank Murahhas Azalığı’na atandıktan sonra aynı grupta 2001 yılında Dışbank İcra Başkanlığı’nı (CEO) üstlendi. 2003 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Bayazıt, Temmuz 2005’te Fortis’in, Dışbank’ın çoğunluk hisselerini alması sonrası Fortis Türkiye CEO’luğu ve Fortis Küresel Yönetim Komitesi üyeliğine getirildi. 2006’da yapılan Genel Kurul’da Fortis Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2007 yılında Yapı Kredi’ye (UniCredit ve Koç ortaklığı) Murahhas Üye ve Genel Müdür olarak geri döndü ve 2009 yılında bankanın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Bayazıt, Yapı Kredi’deki görevinden Ağustos 2011’de kendi yönetim ve danışmanlık şirketini kurmak için ayrıldı. Bayazıt, halen halka açık şirketlerde bağımsız yönetim kurulu üyeliği yanı sıra Marsh McLennan Grubu, Türkiye ve Aura Portföy yönetim kurulu başkanlıklarını da yürütmektedir. Bayazıt, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Üyeliği’ne ilaveten sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlenmektedir.

23 Haziran 2023 tarihinden bu yana  Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Tayfun Bayazıt, ayrıca Polisan Kimya ve Polisan Yapıkim Yönetim Kurulu Başkanı, Polisan Kansai Boya ve Poliport Kimya Yönetim Kurulıu Başkan Yardımcısı görevlerini de yürütmektedir.

 

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Holding Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.