TR EN

Değerli Paydaşlarımız,

2023, Türkiye için iniş çıkışlarla dolu bir yıl oldu. 6 Şubat'ta 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem, tarihe yüzyılın afetlerinden biri olarak geçti. Bu trajik olay, milletimizi derinden sarstı ve büyük üzüntüye boğdu.

Enflasyondaki artışa bağlı olarak dövizdeki dalgalanmaların beraberinde getirdiği maliyet artışları hem şirketlerin hem de Türkiye’nin ekonomik gidişatını önemli ölçüde etkilemeye devam ediyor.

2023 yılı, hem zorluklarla dolu hem de sevinç ve kazanımların motivasyon kaynağı olduğu bir yıl oldu. Özellikle, 29 Ekim'de Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlamamız, milli birliğimizi ve beraberliğimizi daha da pekiştirdi. Bu kutlamalar, aynı zamanda geleceğe yönelik umutlarımızı artıran, bizi bir araya getiren değerli anlardı.   

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre, Türkiye 2023 yılında 255,8 milyar dolarlık ihracatla yeni bir rekora ulaştı. 2023 yılı ülkemiz ve küresel ekonomi açısından zor geçen bir yıl olmasına rağmen, kimya sektörü 30,6 milyar dolar ihracat rakamı ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü oldu. Yaşanan doğal afetler ve savaşlar gibi zorluklar göz önüne alındığında, sektörün elde ettiği bu rakamın önemi daha da artıyor. Sektörün, 2024 yılı için 35 milyar dolara ve 2030 yılında ise 50 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması beklenmekte. Küresel ve bölgesel pazardan daha fazla pay almak için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Dünya genelinde yaşanan jeopolitik ve ekonomik gelişmeler, öngörülemeyen bir hızla değişerek şirketler için ciddi zorluklar yaratıyor. Enflasyon, maliyet artışları, talepte görülen daralmalar ve global ekonominin dalgalı seyir izlediği bir dönem yaşıyoruz. Küresel ölçekte ve iç piyasada yaşanan tüm zorluklara rağmen Polisan Holding bu zorlu süreci dikkatli bir şekilde yönlendirerek ilerlemeye devam etti. Yılın ikinci yarısından itibaren yürüttüğümüz etkin risk ve performans yönetimiyle önemli gelişmeler kaydettik. Finansal disiplini ön planda tutup, stratejilerimizi bu yönde şekillendirerek faaliyetlerimizde önemli iyileştirmeler yapmayı sürdürdük.

2023 yılında, inovasyona ve katma değeri yüksek, sürdürülebilir ürünler geliştirmeye odaklandık. Bu yönde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve aldığımız aksiyonlar bağlı ortaklıklarımızdan Poliport Kimya ve Polisan Yapkim’in gelirlerine olumlu şekilde yansıdı. Avrupa’daki resesyon, ihracat ve PET satışlarını özellikle yılın ilk yarısında olumsuz etkilerken; Yunanistan’da Eylül ayında yaşanan sel felaketi nedeniyle iştirakimiz Polisan Hellas'ın faaliyetlerinin 6 Eylül 2023 tarihi itibarıyla tamamen durması, gelirlerimizin düşmesine neden oldu. Polisan Hellas’ın ticari faaliyetleri 20 Ekim 2023 tarihinden itibaren kısmen başlasa da üretim faaliyetlerine ancak 2024 yılının Nisan ayında başlamasını hedeflemekteyiz. Bu etkilerin ışığında, 2023 yılı konsolide gelirlerimiz yıllık bazda %26 azalarak 5.604 milyon TL’ye gerilerken, kombine gelirlerimizdeki düşüş daha sınırlı, %17 seviyesinde gerçekleşti ve 8.775 milyon TL oldu. Bu fark, %50 ortak olduğumuz Polisan Kansai Boya’nın gelirlerindeki artıştan kaynaklandı. Konsolide FAVÖK’ümüz bu yıl 997 milyon TL olurken, Net Kâr’ımız ise 748 milyon TL oldu.

“Dönüşümün Kaçınılmaz Olduğu Bir Dönemdeyiz”

Dünya çok hızlı ve beklenmedik şekilde değişiyor. Ağır işleyen, hantal yapılar yerini hızlı ve makul reaksiyon veren, daha kısa vade odaklı, çevik, esnek yapı ve anlayışa terkediyor. Dönüşümün kaçınılmaz olduğu, körü körüne inandıklarımızı rafa kaldırmamız gereken, “oldum” demeden, hep daha iyisini hedefleyen bir zihniyetle enerjimizi en verimli şekilde kullanmamız gereken bir dönemdeyiz.

Bu noktada Polisan Holding, 2023 yılında kurumsal yönetim ilkelerinin daha etkili şekilde uygulanmasını sağlayacak yeni bir adım attı. Yılın ikinci çeyreğinde Bitlis Ailesi’nin temsilcilerinin Yönetim Kurulu üyeliklerini ve yönetim sürecini, profesyonel yönetim kuruluna bırakmasıyla bir yönetim dönüşümüne imza atıldı. Polisan’ın değişimi yönetme konusundaki vizyonerliğini de ortaya koyan bu karar, Polisan Holding’i geleceğe taşıyacak yeni bir sayfa olarak tarihte yerini aldı. Göreve gelen Temsilciler Kurulu olarak, yıl içinde grup şirketlerinin gelirlerini ve kar marjlarını artıracak bazı önlemler aldık ve önemli gelişmeler sağladık.

Dünyanın önde gelen üreticilerine, kesintisiz bir şekilde hizmet sunduğumuz Poliport’ta 5.5 milyon dolarlık yenilenme ve modernizasyon yatırımı başlattık. Kasım ayında modernizasyonuna başlanan 5 bin 850 metreküp kapasiteye sahip 8. Tank Çiftliği Projesi’nin  2024 yılının üçüncü çeyreğinde devreye alınmasını planlıyoruz. Müşterilerimize hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla limanımızda modernizasyon ve alt yapı yenileme yatırımlarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz.

Polisan Yapıkim’de sadece Dilovası tesisimizde üretilen ve yapı kimyasalları ürünlerinin ana yarı mamulü olan PCE (Polimer) için Adana fabrikası sınırları içerisinde 30.000 ton kapasiteli Polimer yatırımı kararını aldık. Bu yatırım ile Polisan Yapıkim'in toplam PCE üretim kapasitesi yıllık 50.000 tona ulaşacak. Bu kapasite artışıyla birlikte, nakliye, ara mamül maliyetleri, depolama ve elleçleme giderlerinde tasarruf sağlamayı hedefliyoruz.

Polisan Kimya tarafında 2023 yılının üçüncü çeyreğinde artan reçine ihracatını daha da ileriye taşımayı planlıyoruz. İhracatı artırdığımız ölçüde şirketin kar marjını ve nakde dönüşüm süresini olumlu yönde artıracağımızı öngörüyoruz. Polisan Kimya’da yeni pazarlara açılarak portföye yeni müşteriler dahil etme ve ihracatı artırma hedefimiz de bulunuyor.

Özkaynak yöntemine göre muhasebeleştirilen yatırımlarımız arasında yer alan ve %50 ile ortak kontrole sahip olduğumuz Polisan Kansai Boya 2023 yılında, yaklaşık 45 milyon TL değerindeki, yeni teknoloji ile donanımlı junior GEBKİM solvent bazlı boya tesisi yatırımını tamamlayarak üretime başlamıştır. Globalleşme yolunda ihracat odağını artıran Polisan Kansai Boya, Kansai Paint ortaklığı sinerjisi ile birlikte uluslararası pazarlarda da bilinir bir marka olma yolunda ilerlemektedir. 2022 yılında ağırlık verdiği ihracat odaklı stratejisini 2023 yılında da sürdürmüştür. İhracat pazarlarında yapılan distribütörlük sözleşmeleri ve açılan yeni mağazalar kapsamında, sevkiyat hacmi ve gelirler 2023 yılında da artarak devam etmiştir. Polisan Kansai Boya, önümüzdeki yıllarda, Polisan Holding’in iş ortakları Kansai Paint ve Rohm & Haas’ın yanı sıra, kimya sektörünün diğer öncü oyuncuları ile de teknolojik iş birlikleri ve geleneksel satış kanallarının yanı sıra, ihracat ve e-ticaret kanallarının yoğun kullanımı ve de dijitalleşme ve sosyal medyanın da gücü ile global arenada “mükemmeliyet merkezi” algısının güçlendirilmesine yönelik marka yatırımlarını sürdürecektir.

“İklim Değişikliği İle Mücadelede Üzerimize Düşeni Yapmaya Kararlıyız”

İklim değişikliğinin etkileri her geçen gün daha da belirgin hale geliyor ve bu durum sadece çevremiz için değil, ekonomimiz için de tehdit oluşturuyor. Ekonomik kârlılığı koruyarak dünyamızı tehdit eden çevresel ve sosyal konularla mücadele etmek kurumsal stratejimizin ayrılmaz bir parçası. Sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2023 yılında globalde yaklaşık 24 bin şirketin katıldığı değerlendirmede Polisan Holding'in iklim değişikliği skoru ve su güvenliği yönetim skoru B+ olarak açıklandı. İklim değişikliği değerlendirmesinde Avrupa bölgesel ortalaması ile aynı skoru aldık ve global skor olan C’nin üzerinde bir başarı sergiledik. Geçen yıl B- olan su yönetim skorumuzu ise B+’ya yükselttik ve böylece hem globalde hem Avrupa bölgeselde C olarak açıklanan skorunun üzerinde bir performans ortaya koyduk. Şirketlerin sürdürülebilirlik performansını ölçen uluslararası değerlendirme kuruluşu EcoVadis’in değerlendirmesinde de Polisan Kansai Boya “Gümüş”, Poliport “Bronz” madalyanın sahibi oldu. Tüm çevresel ve sosyal etkilerimize odaklanarak iklim değişikliği ile mücadelemizi sürdürüyoruz.

2024 bizim için özel bir yıl çünkü kuruluşumuzun 60. yıldönümünü kutluyoruz. 60. yılımızda topluma değer katan projeler gerçekleştirirken faaliyette bulunduğumuz sektörlerde katma değerli ürünlerin portföyümüzdeki ağırlığını artırmayı hedefliyoruz. Yeni müşterileri portföyümüze dahil etmek ve pazardaki konumumuzu güçlendirmek için rekabetçi stratejilerimizi devam ettireceğiz. Bu sayede karlılığımızı da iyileştirmeyi hedefliyoruz. İki senedir etkili bir şekilde gerçekleştirdiğimiz işletme sermayesi yönetimine de devam ediyoruz. Bu sayede finansman maliyetlerimizi ve döviz pozisyonumuzu kontrol altında tutmayı ve net kârımızı arttırmayı hedefliyoruz.

Polisan Holding olarak dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ederek, stratejilerimize entegre ediyoruz. Yatırım planlarımızı küresel çapta yaşanan jeopolitik gelişmelere göre şekillendiriyoruz. 2024 yılındaki ana hedefimiz; 2023 yılının ikinci yarısında liman işletmeciliği, yapı kimyasalları ve kimya alanında yakaladığımız olumlu ivmeyi devam ettirerek, karlılığımızı ve büyümemizi artırmak olacak.

Çalışanlarımız, paydaşlarımız ve dünya için en yüksek faydayı yaratmayı ilke edinen "insan odaklı" yaklaşımımızla daha iyi bir gelecek inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Hedeflerimize ilerlerken yanımızda olan tüm değerli çalışma arkadaşlarımıza, iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza değerli katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Cantekin Dinçerler, Ph.D.
 

CEO

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Holding Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.